NEPROPÁSNĚTE AŽ 25% SLEVY NA DNY MARIANNE. K NÁKUPU NAVÍC ZÍSKÁTE KRÁSNÉ DÁRKY.

Zlatý zázrak jménem kurkuma

zlatý zázrak jménem kurkuma

Zní to tak trochu jako zaklínadlo – kurkuma. Nehledejte v tom ale žádnou vědu, jedná se o obyčejné koření s neobyčejnými účinky. Velmi pravděpodobně ji máte i ve své kuchyni nebo jste ji už někdy ochutnali. Poznejte toto zajímavé koření blíž.

tamanna-rumee-RoGdv1kk5XM-unsplash

Koření má výraznou žlutou barvu a pochází ze stejnojmenného kořene kurkuma, který si lze vzhledově snadno splést se zázvorem. Častěji se kurkuma používá v sypkém stavu jako koření, někdo si, stejně jako třeba zázvor, strouhá její oddenek do čaje. Ať tak či tak, téměř zázračné účinky kurkumy jsou známé už tisíce let a v čínské a ajurvédské medicíně má své nezpochybnitelné místo.

Zázračné účinky

Sytou žlutou barvu má na svědomí látka kurkumin, který se mimo jiné používá i k barvení potravin, oblečení i kosmetiky. Kromě něj obsahuje kurkuma další přírodní chemikálie, oleje, vitamíny a minerály, mastné kyseliny nebo aminokyseliny. Toto složení má prospěšné účinky na zdraví. Jaké? Úspěšně bojuje se špatným cholesterolem, má pozitivní vliv na zažívání nebo činnost mozku a pyšní se protizánětlivými, antibakteriálními účinky. Pomáhá v boji s akné, zpomaluje proces stárnutí nebo čistí krev. Kurkuma je doslova malý zázrak!

pexels-ksenia-chernaya-4048705

Kde kurkumu najdete

Jak už jsem říkali, hlavní použití kurkumy je v naší kuchyni. Své místo má ale díky svým protizánětlivým účinkům také v kosmetice a nachází ho pomalými krůčky i v medicíně.

Chystáte se kurkumu zařadit do jídelníčku? Myslete na to, že je špatně rozpustná ve vodě, ale dobře v tucích. Zkuste pro začátek zcela jednoduchý recept na tzv. zlaté mléko. Pokud máte rádi asijskou kuchyni, tak se bez kurkumy určitě neobejdete.

Tip: Účinky kurkumy podpoříte použitím špetky pepře. V něm obsažený alkaloid piperin totiž usnadní vstřebání kurkumy do krevního oběhu (což se běžně děje v malém měřítku) a vy tak nepřijdete o pozitivní vliv kurkumy na zdraví.