PROČ MÁTE POŘÁD HLAD?
Divíte se, proč vás pořád honí mlsná, i když jíte dost? Jako byste měli v břiše tasemnici? Důvodů může být celá řada, tady je sedm nejčastějších.

MÁLO SPÍTE
Lidé, kteří málo spí, jsou náchylnější k nadváze a obezitě. Příčina je jednoduchá - když jsme unavení, automaticky sáhneme po sladkém, protože to nám rychle dodá energii. Má to ale i vědecké zdůvodnění. V nevyspalém a unaveném těle klesá hladina hormonu sytosti, leptinu, a naopak roste hormonu hladu, ghrelinu.
Stejně tak jednoduché je naštěstí i řešení téhle situace. Choďte si lehnout dřív a snažte se spát alespoň sedm nebo osm hodin denně.
MÁLO PIJETE
Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Dřív, než otevřete ledničku a pustíte se do jídla, si proto natočte sklenici vody nebo bylinkového čaje. A teprve pokud to nezabere a budete mít i po pár minutách hlad, porozhlédněte se, co byste mohli posvačit.


NUDÍTE SE
Velmi často uždibujeme prostě jen proto, že nevíme co se sebou nebo s rukama. Jen tak mimochodem pak chodíme po bytě a spořádáme, co zrovna potkáme. Pokud máte podezření, že je to i váš případ, raději se zkuste zaměstnat čímkoliv jiným. Není zrovna zapotřebí utřít prach nebo zalít květiny? Nebo vyrazte na procházku…
STRESUJETE SE
Ano, když je někdo hodně nervózní, často do sebe nedostane ani sousto. Jenže to se týká jen akutního stresu, kdy tělo produkuje mimo jiné hormon adrenalin potlačující chuť k jídlu.
Ovšem pokud žijete ve stresu neustále, začne se vyplavovat jiný hormon, kortizol, a ten apetit naopak posiluje, takže v tomto případě toho naopak sníme víc než jindy. Zařaďte proto do svého dne i relaxační aktivity, dost možná se zbavíte i přejídání.


MÁTE PMS
Také kolísající hormony mohou ve velké míře za neutuchající hlad. Snad každá žena vám dá za pravdu, že ve dnech před menstruací má mnohem větší chutě než po zbytek měsíce. Může za to rostoucí hladina hormonu progesteronu, který mimo jiné způsobuje i pověstnou náladovost, nespokojenost a výbušnost.
VYNECHÁVÁTE SNÍDANI
Snídaně je pro fungování našeho těla hodně důležitá, ne-li zásadní. Jejím vynecháním nezhubnete, ani organismu neprospějete. Pak totiž budete mít dříve hlad a začnete mlsat nebo uždibovat, co bude zrovna po ruce. Naopak bohatá snídaně vás zasytí klidně na celé dopoledne a dodá vám potřebnou energii na ranní rozjezd.


JÍTE MOC SACHARIDŮ
Pokud máte jídelníček plný rychlých cukrů, je to rozhodně špatně. Nejenže si zaděláváte na přebytečná kila, ale také budete mít velmi rychle hlad. V krvi totiž rychle přibude inzulínu a následně klesne hladina krevního cukru. A to má za následek opět nesnesitelné chutě a hlad.
Vybírejte si proto raději jídla bez obsahu bílého cukru a naopak s obsahem složitých sacharidů - luštěniny, obiloviny, brambory, atd. Hladina cukru bude stabilnější a vyhnete se přívalům chutí.