V APLIKACI DOUGLAS NYNÍ ZÍSKÁTE SLEVU 20 % S KÓDEM "APPDAYS"!
Zavřít filtry
Filtrovat podle:
Tagy

Vánoční tradice

vánoční tradice

Ozdobený stromeček, lití olova, krájení jablíček, rodinná setkání, návštěva půlnoční mše, adventní věnec na stole, kapr a bramborový salát. Jaké vánoční tradice doma dodržujete vy? A víte, jak se Vánoce slaví jinde ve světě?

taisiia-shestopal-h3HvJ2a0gT8-unsplash

Vánoce jsou spojené s dáváním a dostáváním dárků. Zatímco u nás je nosí Ježíšek, v Rusku je to děda Mráz, v Americe Santa Claus, ve Francii Père Noël – otec Vánoc –, ve Finsku trpaslíci spolupracující se Santou a v Itálii má rozdávání dárků na starosti hodná čarodějnice Befana a v některých částech země si na její návštěvu počkají dokonce až do 6. ledna.

Zatímco u nás a v okolních zemích je hlavním dnem oslav 24. prosince, tedy Štědrý den, ve zmíněné Itálii jsou Vánoce odstartovány až o den později papežovým tradičním požehnáním Urbi et Orbi. Boží hod, tedy 25. prosince, je významným dnem i jinde ve světě, například ve Velké Británii a v USA se dárky rozbalují právě až na první svátek vánoční. Ve Spojených státech se Vánoce neobejdou bez tematicky nazdobených a osvětlených domech. Platí zde pravidlo čím víc, tím líp, a pořádají se dokonce soutěže o nejlepší výzdobu. Finskou specialitou je zahájení Štědrého večera jak jinak než saunou, po níž následuje slavnostní večeře.

Vánoce a gastronomie

Jídlo je ostatně téměř samostatnou kapitolou, protože hodování je nedílnou součástí Vánoc. U nás ke štědrovečerní večeři patří neodmyslitelně kapr a bramborový salát, ve Finsku je to šunka a salát z řepy. Oblíbeným svátečním pokrmem je krocan, který se podává například ve Španělsku, Velké Británii a USA. I v Itálii na štědrovečerní tabuli můžete najít krocana, častěji to ale bývá pečené jehně nebo kuře a samozřejmě nemohou chybět ani obligátní těstoviny. Dezertem je tradiční vánoční bábovka panettone. Co se týká sladkostí, ve Velké Británii se neobejdou bez pověstného vánočního pudingu, na jehož přípravě se podílí celá rodina. Ve Francii si zase pochutnávají na tradičním dezertu – čokoládové roládě, která je posledním chodem leckdy i čtyřhodinové večeře. Francouzi si prostě život i jídlo umí vychutnat!

Přejeme vám krásné vánoční svátky, ať už tradice dodržujete, nenecháváte se jimi svazovat, nebo rádi zkoušíte nové věci.