NEPROPÁSNĚTE AŽ 25% SLEVY NA DNY MARIANNE. K NÁKUPU NAVÍC ZÍSKÁTE KRÁSNÉ DÁRKY.

Už žádné trápení. 6 tipů, jak žehlit rychle a s radostí

 Už žádné trápení! 

6 tipů, jak žehlit rychle a s radostí
ironing-403074_1920

Žehlení, zvlášť pokud ho chcete dělat správně a nestrávit s ním celý den, není tak jednoduché, jak jste si možná mysleli. Naštěstí víme, jak se vyvarovat nejčastějších chyb.

Dnes existuje tolik látek a materiálů. A každý má rád jinou teplotu a péči. A ještě k tomu připočítejte všechny záhyby, švy, puky, kapsy… Až z toho všeho jde hlava kolem. Díky našim tipům si žehlení usnadníte a hlavně ho zrychlíte. Ale pozor, řadu z nich musíte udělat dávno před tím, než vytáhnete žehlicí prkno.

1. Nepřecpávejte pračku

Jasně, kdo někdy nepotřebuje ušetřit trochu času a nenacpe toho do pračky co nejvíc, prostě jen aby už bylo konečně vypráno? Jenže to je trochu medvědí služba. Co ušetříme na času při praní, nabereme na době žehlení. Prádlo totiž z bubnu vytáhnete mnohem víc pomačkané. Raději pračku naplňte jen tak, aby se mezi prádlo a vršek bubnu vešla ještě vaše celá dlaň. A pokud jde o sušičku, tu plňte jen z poloviny.

 2. Nezapomeňte prádlo vytřepat a uhladit

Když prádlo vyndáváte ze sušičky, nehrňte ho jen tak bez ladu a skladu do koše na žehlení. Věnujte tomu pár minut a každý kousek vytřepte a poskládejte. Uvidíte, že dost možná prádlo ani nebude potřeba žehlit, případně že s tím pak strávíte opravdu jen minimum času. Oblečení totiž bude nadýchané a rovné už tak.

 3. Nenechte prádlo přeschnout

Oblečení se hůř žehlí, když je úplně suché, nebo dokonce přesušené. Takové oděvy jsou totiž odolnější vůči snahám o změnu tvaru, což žehlení nepochybně je. Seberte proto prádlo a vrhněte se na jeho žehlení ve chvíli, kdy je ještě nepatrně vlhké. Některé oblečení můžete klidně přežehlit i hned po vytažení z pračky, a pak jen pověsit na ramínko a nechat doschnout. Už se nezmačká.

 4. Používejte kropítko

Dnes už má kropítko snad každá žehlička. Nebojte se ho používat. A pokud to z nějakého důvodu nejde, stejně dobře vám postačí lahev se sprejem naplněná vodou. Zmuchlané prádlo se vyrovná a změkčí a půjde mnohem snáz vyžehlit.

 5. Začněte s lehkými materiály

Pokud vás čeká plný koš prádla na žehlení, začněte s jemným prádlem, syntetikou a hedvábím. Tedy s tím, co se žehlí na nižší teploty. Až pak přidejte teplotu a vrhněte se na vlnu. A nakonec zapněte žehličku na maximum a jděte na bavlněné oblečení, ručníky nebo ložní prádlo. Po každé úpravě teploty chvilku počkejte, až se žehlička více zahřeje (nebo naopak zchladne).

 6. Čistěte i žehličku a prkno

Trysky na žehlicí ploše se čas od času mohou ucpat, a jakmile se to stane, nechá žehlička na oblečení nejspíš nepěkné fleky a šmouhy. Neodbývejte proto ani péči o žehličku. Bonusem bude, že déle vydrží. A sem tam je dobré i stáhnout a vyprat povlak na žehlicím prkně, na kterém se jinak může usazovat prach a nečistoty. A kam jinam se poté špína otře, než do vašeho čerstvě vypraného prádla?