Tři tipy pro příjemnější podzim
Někdo nadcházející roční období miluje, někdo ho už od léta vyhlíží s obavami. Pro ty, kdo patří do druhé skupiny, jsme dali dohromady pár nápadů, jak si udělat letošní podzim snesitelnější a veselejší. Co pro vás máme?
Upravte jídelníček
Zní to jako nudné klišé, ale vhodný jídelníček je prostě základ. To, co jíte, nepopiratelně ovlivňuje to, jak se cítíte. A proto když udeří lezavý podzim s chladnými rány, měli byste zvýšit spotřebu tzv. termogenních potravin, které váš organismus zahřejí zevnitř. Protože správná teplota je pro dobrou náladu klíčová. Mezi zahřívací potraviny patří zejména koření jako je například chilli, vanilka, skořice, kurkuma nebo masala. Skvělý je také zázvor. Energii a teplo tělu dodají i bílkoviny v mase či luštěninách. Jak to? Laicky řečeno musíme vyvinout víc energie na jejich zpracování, a tím pádem i produkujeme více tepla a zahříváme se. Naopak střídmější buďte v případě oblíbených citrusů a dalšího tropického ovoce, které mají na organismus ochlazující efekt. Pokud ale budete potřebovat srazit teplotu v případě nachlazení, je čaj s citronem skvělým pomocníkem. Prostě a jednoduše více přemýšlejte nad tím, co jíte.


Věnujte se sami sobě
Podzim se ve společnosti často nese v předvánočním shonu, dohánění podovolenkových restů a snaze o dodržení vražedných termínů. Stresové období jako vyšité. Právě proto byste na sebe neměli zapomínat. Třeba taková hodina na masáži vás vzpruží a dodá energii k zvládání povinností. Někdo potřebuje pro lepší náladu a dobití baterek klid u knihy, někomu pomáhají procházky v přírodě, další ocení dobrou knihu, společnost přátel nebo kávu spolu s ruchem kavárny. Víte, co pomáhá vám? Skvělé! Teď už „jen“ stačí udělat si na tuhle (ne)činnost čas. Ideálně pravidelně.
Dopřejte si kvalitní spánek
Nemohli jste v noci usnout, převalovali jste se, budili a ráno se cítíte mizerně. Nespalo se vám dobře a následky budete cítit celý den, hůř se soustředíte, a kromě únavy budete i podráždění. Každý z nás tuhle situaci někdy zažil. Je také důkazem toho, jak důležitý je pro lidský organismus kvalitní spánek. Během něj totiž dochází nejen k regeneraci těla, ale i naší psychiky. A o tu bychom během podzimu a zimy měli pečovat přece jen důsledněji než v létě. Není nutné spát obligátních 8 hodin denně, někdo se neobejde bez 10 hodin, jiným stačí třeba 7. Délka je individuální, pro kvalitu spánku existuje ale pár univerzálně platných rad – nejezte těsně před spaním, trávení spánek komplikuje, pokuste se co nejvíc omezit modré světlo z televizních, telefonních i počítačových obrazovek, ideálně se jim vyhýbat aspoň hodinu předem. Pokud je to možné, v ložnici byste neměli mít žádnou elekroniku. Pomáhá také větrání a chladnější teplota. Co funguje vám?
