pOznejte svůj typ pleti: typy pleti a jak o ni pečovat
Diagnostika vám pomohla určit, jaký typ pleti máte. Co to ale vlastně znamená a jak o ni pečovat? Probere základní charakteristiky jednotlivých typů a poradíme vám, jak se o pokožku starat, abyste si pohled do zrcadla pořádně užívali.

Rozlišujeme tři základní typy pleti – normální až smíšenou, mastnou a suchou.
Normální až smíšená pleť
Vyšla vám v diagnostice normální až smíšená pleť? Pak se radujte, je to ideální typ! Mazové žlázy pracují tak akorát, póry jsou drobné, pleť je dostatečně hydratovaná, pevná a bez výrazných nedokonalostí. Pokud vás někdy potká drobná nepříjemnost v podobě pupínků, je to jen dočasný stav způsobený nejčastěji vlivem hormonálních výkyvů – ať už se jedná o pubertu, stres nebo třeba těhotenství. Ovšem i ideální typ pleti vyžaduje správnou péči, aby byla pokožka stále krásná a pevná.
Jak pečovat o normální až smíšenou pleť
1. Ranní i večerní čištění pleti by mělo být samozřejmostí. Ideální je kombinace odličovacího mléka a následné dočištění pomocí tonika. Večerní dokonalé odlíčení očních partií ani nezmiňujeme, to je nutnost.
2. Nezapomínejte na oční krém! Ráno i večer.
3. Na den používejte lehčí denní péči podle věku, večer si dopřejte výživnější noční krém. Ideálním doplňkem jsou pak různá séra.
4. Jednou až dvakrát týdně si udělejte čas, použijte peeling a následně pleti dopřejte hydratační masku.
Mastná pleť
Mastnou pleť poznáte na první pohled podle lesku a drobných nerovnoměrností. Občas bývá také výrazně červená. Póry jsou rozšířené a na pleti se tvoří pupínky a černé tečky, které jsou způsobené nadměrnou produkcí kožního mazu. Mastná pleť se častěji vyskytuje u mladých žen, ale není výjimkou ani v pokročilejším věku.
Jak pečovat o mastnou pleť
1. Naprosto zásadní je v péči o mastnou pleť důkladné a pravidelně čištění ráno i večer. Používejte speciální přípravky pro tento typ pleti – kromě čištění by měl pleť také dezinfikovat a hydratovat. Ideální kombinací je čisticí gel a tonikum. Na odlíčení očí používejte dvousložkový odličovač.
2. Nezapomínejte na oční krém! Ráno i večer.
3. Denní i noční krémy by měly být lehké a hydratační, hutnější textury by stav pleti ještě zhoršovaly. Příjemnou alternativou jsou také emulze se zmatňujícími složkami. U denního krému dbejte i na ochranný faktor. Předejdete tak případným pigmentovým skvrnám po akné.
4. K péči o nedokonalosti pleti používejte speciální přípravky, které se nanáší lokálně a pupínky vysušují.
5. Jednou týdně si dopřejte peeling a následně jílovou čisticí masku.
6. Vhodnou variantou make-upu je pro vás zmatňující make-up s antibakteriálními složkami.
Suchá pleť
Doprovodnými příznaky suché pleti je mdlá až zašedlá barva, svědění, pálení, zvýšená citlivost na vnější podněty, objevovat se mohou i šupinky a zarudlá místa. Pleť je na dotek drsná a kvůli nedostatečné hydrataci má sklony k tvorbě vrásek. Základním pravidlem v péči o suchou pleť je pravidelná výživa, hydratace a promazávání.
Jak pečovat o suchou pleť
1. K rannímu i večernímu čištění pleti používejte odličovací mléko nebo olej. Absolutním tabu by pro vás měly být přípravky s obsahem alkoholu, které pleť ještě více vysušují. Na odlíčení očí sáhněte po dvousložkovém odličovači.
2. Nezapomínejte na oční krém! Ráno i večer.
3. Denní i noční krém by měl být určený pro potřeby suché pleti.
4. Jednou týdně si dopřejte jemný peeling a jednou až dvakrát týdně aplikujte regenerační, výživnou masku.
Pokud používáte make-up, sáhněte po tom s olejovými složkami. Nanášejte ho na dostatečně hydratovanou pleť.
Jak se cítíte a v jakém stavu je vaše tělo i mysl, se na pleti také projevuje. Pečujte proto o sebe v každém ohledu – dodržujte pitný režim, odpočívejte, dopřejte si pravidelný spánek, méně se stresujte a dbejte na životosprávu. Zlepšení poznáte i na vaší pleti.