NEPROPÁSNĚTE AŽ 25% SLEVY NA DNY MARIANNE. K NÁKUPU NAVÍC ZÍSKÁTE KRÁSNÉ DÁRKY.

Popáleniny, nevolnost na cestách… Jak na nejčastější letní patálie?

popáleniny, nevolnost na cestách...

jak na nejčastější letní patálie?

Opalování, dlouhé cesty autem, výlety do přírody. V létě děláme spoustu věcí, na které přes rok není čas ani příležitost. Jenže to s sebou nese i celou řadu úskalí. Jak si s nimi poradit? A ještě lépe - jak se jim vyhnout? 

 
 
CLnK_Doba-dovolenych-a-rady-lekarniku_4
CLnK_Doba-dovolenych-a-rady-lekarniku_3
CLnK_Doba-dovolenych-a-rady-lekarniku_1

Léto je spojené především se sluncem. To naší kůži prospívá hned v několika ohledech. Zlepšuje její odolnost a schopnost regenerace, zmenšuje její mikrobiální osídlení povrchu, zvyšuje prokrvení a také hladinu vitaminu D. 

Jenže když pokožku vystavíme slunci na příliš dlouhou dobu, snadno se může spálit. A i když nehrozí vážné typy popálenin, jde o hodně nepříjemnou a také bolestivou záležitost, která navíc může vést až k rakovině kůže. Nejúčinnější ochranou je prevence před spálením.

Viceprezident České lékárenské komory Aleš Krebs považuje za samozřejmé používání opalovacích přípravků s dostatečným ochranným faktorem. Některé navíc obsahují i bambucké máslo nebo kyselinu hyaluronovou, které přirozeně zlepšují hebkost pokožky, jiné zase antioxidanty, které pomáhají chránit kůže před negativními vlivy slunečního záření.

Když už k popálení dojde, je zapotřebí poškozenou kůži zhojit a zregenerovat. S tím pomohou přípravky s obsahem dexpanthenolu, který zmírňuje zánět a obnovuje bariérovou funkci pokožky. Obecně odborníci doporučují krémy a gely s vyšším obsahem vody, které pokožku příjemně zchladí. Dalšími výbornými pomocníky jsou produkty s aloe vera a dále také léky proti alergiím - antihistaminika. Ta poradí se svěděním a pálením.

Když je cesta problém

Spálená pokožka ovšem není to jediné, co dovede v létě potrápit. Zdravotní potíže se mohou objevit už během cesty na dovolenou. Nevolnost postihuje asi 5 procent cestovatelů, kteří většinou zažívají bolest hlavy, přecitlivělost na pachy a zvuky a mají pocit na zvracení. Komfort si mohou zajistit těmi správnými léky a také několika preventivními opatřeními. 

Mezi ty patří třeba sezení po směru jízdy, dostatečný přísun čerstvého vzduchu a doporučuje se také necestovat ani hladový, ani přejedený. V případě potřeby si dělejte pravidelně přestávky s procházkou a protažením. 

Proti zvracení pomohou podle lékárníků nejen volně dostupné léky, ale třeba také zázvor, který obsahují třeba speciální lízátka.

Broučci a komáři...

Pokud cestujete do přírody, zřejmě se nevyhnete hmyzu. Ať už jde o komáry, nebo o klíšťata, mějte u sebe vždy repelent, kterým se můžete předem nastříkat. Nepříjemné štípance pak pravidelně mazejte přípravky proti svědění, klíště odstraňte a ranku postříkejte dezinfekcí.

Sbalte si dokonalou lékárničku

Na jednom se odborníci shodují - v létě mějte u sebe vždy lékárničku, ve které budete mít všechno potřebné. Co do ní určitě nezapomenout zabalit? Kromě léků, které pravidelně užíváte, to jsou léky proti nevolnosti, proti bolesti a horečce, proti průjmu, antihistaminika, léky na rýmu a kašel, přípravky na popáleniny, oční kapky na zklidnění a dezinfekci, dezinfekci jako takovou, náplasti, repelent a opalovací přípravky. S takto vybavenou lékárničkou si budete umět poradit s téměř každým problémem a užijete si léto se vším všudy.