popáleniny, nevolnost na cestách...
jak na nejčastější letní patálie?
Opalování, dlouhé cesty autem, výlety do přírody. V létě děláme spoustu věcí, na které přes rok není čas ani příležitost. Jenže to s sebou nese i celou řadu úskalí. Jak si s nimi poradit? A ještě lépe - jak se jim vyhnout?



Léto je spojené především se sluncem. To naší kůži prospívá hned v několika ohledech. Zlepšuje její odolnost a schopnost regenerace, zmenšuje její mikrobiální osídlení povrchu, zvyšuje prokrvení a také hladinu vitaminu D.
Jenže když pokožku vystavíme slunci na příliš dlouhou dobu, snadno se může spálit. A i když nehrozí vážné typy popálenin, jde o hodně nepříjemnou a také bolestivou záležitost, která navíc může vést až k rakovině kůže. Nejúčinnější ochranou je prevence před spálením.
Viceprezident České lékárenské komory Aleš Krebs považuje za samozřejmé používání opalovacích přípravků s dostatečným ochranným faktorem. Některé navíc obsahují i bambucké máslo nebo kyselinu hyaluronovou, které přirozeně zlepšují hebkost pokožky, jiné zase antioxidanty, které pomáhají chránit kůže před negativními vlivy slunečního záření.
Když už k popálení dojde, je zapotřebí poškozenou kůži zhojit a zregenerovat. S tím pomohou přípravky s obsahem dexpanthenolu, který zmírňuje zánět a obnovuje bariérovou funkci pokožky. Obecně odborníci doporučují krémy a gely s vyšším obsahem vody, které pokožku příjemně zchladí. Dalšími výbornými pomocníky jsou produkty s aloe vera a dále také léky proti alergiím - antihistaminika. Ta poradí se svěděním a pálením.
Když je cesta problém
Spálená pokožka ovšem není to jediné, co dovede v létě potrápit. Zdravotní potíže se mohou objevit už během cesty na dovolenou. Nevolnost postihuje asi 5 procent cestovatelů, kteří většinou zažívají bolest hlavy, přecitlivělost na pachy a zvuky a mají pocit na zvracení. Komfort si mohou zajistit těmi správnými léky a také několika preventivními opatřeními.
Mezi ty patří třeba sezení po směru jízdy, dostatečný přísun čerstvého vzduchu a doporučuje se také necestovat ani hladový, ani přejedený. V případě potřeby si dělejte pravidelně přestávky s procházkou a protažením.
Proti zvracení pomohou podle lékárníků nejen volně dostupné léky, ale třeba také zázvor, který obsahují třeba speciální lízátka.
Broučci a komáři...
Pokud cestujete do přírody, zřejmě se nevyhnete hmyzu. Ať už jde o komáry, nebo o klíšťata, mějte u sebe vždy repelent, kterým se můžete předem nastříkat. Nepříjemné štípance pak pravidelně mazejte přípravky proti svědění, klíště odstraňte a ranku postříkejte dezinfekcí.
Sbalte si dokonalou lékárničku
Na jednom se odborníci shodují - v létě mějte u sebe vždy lékárničku, ve které budete mít všechno potřebné. Co do ní určitě nezapomenout zabalit? Kromě léků, které pravidelně užíváte, to jsou léky proti nevolnosti, proti bolesti a horečce, proti průjmu, antihistaminika, léky na rýmu a kašel, přípravky na popáleniny, oční kapky na zklidnění a dezinfekci, dezinfekci jako takovou, náplasti, repelent a opalovací přípravky. S takto vybavenou lékárničkou si budete umět poradit s téměř každým problémem a užijete si léto se vším všudy.