V APLIKACI DOUGLAS NYNÍ ZÍSKÁTE SLEVU 20 % S KÓDEM "APPDAYS"!
Zavřít filtry
Filtrovat podle:
Tagy

Pitný režim: Proč je hydratace tak důležitá

pitný režim: proč je hydratace tak důležitá

O tom, že byste měli dodržovat pitný režim, pravděpodobně slyšíte téměř na každém kroku, zejména v létě. Jasně, víte to, ale ne vždycky se to podaří. Prozradíme vám, co všechno hydratace organismu ovlivňuje a proč byste ji neměli podceňovat. A navíc přidáme pár triků, které vám s pravidelným pitným režimem pomohou.

brendan-church-4bFKX8G419Q-unsplash

Věděli jste, že voda tvoří 70 % váhy lidského těla a je jednou z nejdůležitějších součástí našeho organismu? Právě proto je její doplňování pro naše zdravé fungování naprosto zásadní. Ilustruje to i fakt, že zatímco bez jídla člověk může přežít až 4 týdny, bez vody je to maximálně týden. Ale existují i jiné důvody, proč dbát na dostatečnou hydrataci.

Pravidelný pitný režim podporuje hubnutí. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečná žízeň. Pokud budete pít průběžně během celého dne a ke každému jídlu si dáte sklenici vody, zamezíte pocitu hladu. A navíc vás nebude honit mlsná. Ale pozor, bavíme se samozřejmě o čisté kohoutkové vodě, případně o minerálkách s občasným proložením kvalitními džusy a šťávami. Když bude váš organismus dostatečně hydratovaný, bolest hlavy si na vás nepřijde. Navíc podpoříte očistu jater a ledvin, které se díky dostatku vodu rychleji zbaví škodlivých látek. A to nejdůležitější – dostatek tekutin má pozitivní vliv na vaši pleť! Ta bude díky pravidelnému přísunu vláhy pružnější, pevnější a méně náchylná ke vzniku jemných linek a vrásek.

julia-zolotova-K2yKpyLMVOg-unsplash

Jak pitný režim dodržet

Všechny výhody pitného režimu znáte, přesto se vám ho nedaří dodržovat? Nevadí, i to lze napravit. Nastavte si třeba na každou celou hodinu budík, který vám připomene, že je čas se napít. Případně využijte některou z přímo k tomuhle účelu určených aplikací, či funkcí chytrých zařízení jako jsou hodinky. Myslete na to, že je lepší doplňovat tekutiny průběžně v menším množství, než jednorázově vypít litr vody. Vždy mějte po ruce sklenici nebo láhev vody – na pracovním stole, v kabelce, autě. Už jen pohled na ni vám to připomene. Pokud vám to pomůže, pořiďte si nějakou designovou a pěknou láhev, ze které bude radost pít. Zní to možná směšně, ale funguje to ?.

A jedna rada na závěr – netrapte se tím, že nevypijete deklarované 2-2,5 l vody. Každý jsme jiný a i naše potřeba vody je jiná – odvíjí se od věku, tělesné aktivity i ročního období. Orientačně platí, že na každých 10 kilogramů vaší váhy připadá 300 ml vypité vody. Pokud holdujete kávě nebo černému čaji, myslete na to, že tyto nápoje dehydratují, a proto je potřeba je vykompenzovat další skleničkou vody navíc.