OBJEVTE BESTSELLERY ZA SKVĚLÉ CENY!

Odpočiňte si konečně pořádně

Celý den v práci a pak další směna doma, protože kdo by dokázal v klidu sedět a číst si, když je dřez plný nádobí a koš na prádlo přetéká? Není divu, že jsme vyčerpaní. Přitom odpočinek je pro naše tělo i hlavu zcela zásadní. Jak si tedy konečně pořádně odpočinout?

 

Spěte správně dlouho

Dobře se vyspat je docela věda. Abyste z něj totiž vytěžili maximum, nesmíte spát málo, ale ani moc. Všude se většinou dočtete, že ideálních je osm hodin spánku denně. Tohle číslo je velmi individuální, nicméně opravdu není dobré spát dlouhodobě méně než šest hodin denně, nebo více než devět. Pokud totiž budete spát moc, koledujete s o bolesti hlavy a zad, deprese, nebo třeba onemocnění srdce.

 

Nemyslete na nic

Určitě to znáte. Nemůžete usnout, nebo třeba jedete v metru či ležíte ve vaně a místo, abyste vypli a užívali si nicnedělání, jede vám hlava na plné obrátky. Je to především specialita žen, které nedokážou přestat myslet na nic a pořád si jen představují scénáře všeho, co je čeká, případně si projíždějí, co přes den zažily. Jenže to je tak vyčerpávající! Ano, otevřete mysl všemu, co zažíváte a co se okolo vás děje, nicméně o tom tolik nepřemýšlejte. Prostě to jen vnímejte a prožívejte, ale nepředstavujte si hned, co se stane. Uvidíte, že se vám uleví, když se naučíte chvíli nemyslet.

 

Poslouchejte správnou hudbu

Zvuky, jako třeba tekoucí voda, zpěv ptáků, šumění lesa nebo klidně bouřka, vám pomohou se uvolnit a relaxovat. Stejnou službu vám poskytne vážná hudba. Když do hlavy pustíte hudbu, už se do ní nevejde tolik starostí, a vy si odpočinete.

 

Odpojte se

Je tak nějak zvykem, že jsou lidé pořád on-line. Do telefonu se automaticky stahují pracovní e-maily, každou chvíli blikne zpráva na WhatsApp nebo Messangeru... Jenže to člověka pořád rozptyluje a nedává mu vydechnout. Jednoduchá pomoc: odpojte se! Zůstaňte offline a věnujte čas něčemu jinému, reálnému. Jděte na procházku do lesa, čtěte si...

 

Zacvičte si

Může vám to znít jako paradox, ale vaše tělo si velmi dobře odpočine pohybem. Už jen tím, že unavenější budete následně lépe spát. A podle studií posílí i vaše duševní zdraví. Cvičte nicméně spíš odpoledne, večerní sportování vás může rozproudit a naopak ztížit usínání.

 

Dejte si vanu

Příjemně horká vana navodí tu správnou relaxační atmosféru. Zmírní vaši úzkost, prospěje pokožce a usnadní i usínání. Pokud hned po vaně zamíříte do postele, začne se měnit teplota vašeho těla, což spustí produkci melatoninu. A pak už následuje jen sladký spánek.