Líčení v barvách jara - Pokud si v období od 25. do 29. března zakoupíte dekorativní kosmetiku, překvapíme vás 20% slevou*.

Na slunci bezpečně. Velký průvodce opalováním

Na slunci bezpečně

Velký průvodce opalováním

Léto je konečně tady, takže je načase zapracovat na rituálu péče o pleť. Důležitým krokem je ochrana před slunečním zářením, tedy výběr toho pravého přípravku s SPF a jeho správná aplikace. Nebojte se, není důvod se před sluncem schovávat, opalování je i zdravé, protože se při něm vytváří vitamin D. Prostudujte si náš manuál sluneční ochrany, vaše pokožka vám poděkuje.

 
water-3266211_1920

Chraňte se správně

 U vody se opalovacím krémem namaže snad každý, ale ne všichni na ochranu před sluncem myslí i v jiných situacích. Třeba ve městě. A je jedno, jestli si zajdete na oběd na zahrádku restaurace, nebo jdete pěšky na nákup, slunce na vás svítí úplně stejnějako na koupališti. Nyní je proto ten správný čas vyndat si krém s SPF na poličku v koupelně a dát si ho i do kabelky. 

Nejvhodnější ochranný faktor je 30. Pokud chcete tu nejlepší ochranu, namažtese rovnou padesátkou. Krém aplikujte po svých běžných pečujících produktech jako poslední před nanesením make-upu. Hodí se sáhnout po nemastných a lehkých texturách.

A pokud jde o zmíněné opalování na pláži… Tady je potřeba zvolit conejvyšší možný faktor, tedy 50+. Nejenže na vás totiž u moře slunce svítí shora, navíc se také paprsky odrážejí od písku a vody a ještě ke všemu vám pokožku pokrývá vrstvička soli. Namažte se pokaždé, když vylezete z vody nebo se hodně zpotíte.

 

Kolik je tak akorát?

Také pokaždé dumáte, kolik krému nanést, abyste byli dokonale chránění? Obecně platí, že to, co se zhruba vejde na délku vašeho ukazováčku, stačí na plochu obličeje a krku. Na zbytek těla pak potřebujete asi 4 polévkové lžíce krému. Pokud máte radši sprej, nastříkejte si ho všude ve dvou vrstvách. 

 

girl-429380_1920
 
fashion-985556_1920

Minerální, nebo chemický filtr?

Existují dva typy ochranných UV filtrů: minerální (oxid zinečnatý nebo titaničitý), který pokryje pokožku a odrazí paprsky, a chemický, který se vstřebá do kůže, pohltí v ní záření a přemění ho na teplo. Nedá se říct, že by jeden byl výrazně lepší než druhý. Pravdou je, že minerální filtry chrání stoprocentně, protože paprsky se k pokožce přímo nedostanou, působí ihned a jsou voděodolné,nevýhodou ale je nesnadné rozmazávání a bílá stopa po nanesení. Přípravky s chemickými filtry se hodí pro každodenní použití a aktivně chrání před spálením, nicméně jsou účinné až 20 minut po aplikaci. Při výběru toho pravého přípravku s SPF však hleďte spíš na to, aby blokoval jak UVA, tak UVB paprsky.

 

Speciální péče

Existují místa, která vyžadují více ochrany než jiná. Je to například jemná pleť okolo očí, kterou ochráníte mimo jiné i slunečními brýlemi. Mimo to na tuto oblast nanášejte lehké přípravky s minerálními filtry. Speciální péči si zaslouží i rty - vyberte si z nepřeberného množství balzámů s SPF, které aplikujtei pod rtěnku. A zapomínat byste neměli ani na vlasy, které se na slunci vysušují, lámou se a ztrácejí barvu. Nastříkejte je proto ochranným sprejem, který zabrání poškození struktury vlasu a minimalizují dopad UV záření. Po slunění také naneste regenerační masku.

 

young-woman-1745173_1920
heart-1986105_1920

Akce po akci

Myslete také na péči po opalování. Nestačí totiž, když si na přípravky po vzpomenete až ve chvíli, kdy pokožka zrudne a spálí se. Ošetřete obličej i tělo po každém slunění. Pokožku zklidní a osvěží například přípravky s aloe vera, termální voda, okurka nebo máta mají navíc zvlhčující vlastnosti. Nejlepší je vyvarovat se produktům s alkoholem, který zbytečně vysušuje. Pokud už jste se spálili, položte na místo chladivý obklad z odstředěného mléka či jogurtu a nechte 15 minut působit. A minimálně dva dny se poté držte ve stínu, jinak situaci ještě zhoršíte.

 

UVA vs. UVB záření

UVB záření způsobuje spálení od slunce a zarudnutí. Na druhou stranu ale stimuluje tvorbu vitaminu D v kůži. UVA záření naproti tomu nezpůsobuje na první pohled viditelné poškození pokožky, ale ničí kolagenová vlákna a způsobuje předčasné stárnutí kůže, vrásky, hyperpigmentaci a ucpává póry.