V APLIKACI DOUGLAS NYNÍ ZÍSKÁTE SLEVU 20 % S KÓDEM "APPDAYS"!
Zavřít filtry
Filtrovat podle:
Tagy

Minimalismus: Proč a jak začít?

minimalismus: proč a jak začít

Taky se vám občas stane, že stojíte před skříní plnou oblečení, a najednou nevíte, co si vzít na sebe? Že tak dlouho vybíráte odstín rtěnky nebo laku na nehty, až vás to omrzí a jdete jen s bezbarvým balzámem a bez nalakovaných nehtů? Přepadá vás čas od času pocit, že máte opravdu hodně věcí, v nichž navíc nemůžete nikdy najít to, co hledáte? Vyzkoušejte minimalismus! Životní styl založený na vlastnění omezeného počtu věcí se těší velké popularitě.

bench-accounting-nvzvOPQW0gc-unsplash

Minimalismus je odpovědí na dnešní konzumní a zrychlenou dobu. Neomezuje se jen na hmotné statky, ale i na vztahy, práci, lidi kolem nás. Minimalista se umí soustředit na ty podstatné věci a vědomě kolem sebe tvoří prázdný prostor. Díky tomu získá čas na to, co ho opravdu baví a naplňuje. Zní to dobře? Zkuste to taky. Důležité je uvědomit si, že vám stávající životní styl nevyhovuje a chcete s tím něco udělat. Nemusíte nutně vyházet celou skříň oblečení a polovinu nábytku, začněte postupně.

Začněte zvolna

Nejdřív se zbavte věcí, které nepotřebujete, a oblečení, které nenosíte. Zkuste to třeba s pracovním nebo nočním stolkem – schválně, kolik na nich máte věcí? A nerozptyluje vás tak trochu každá z nich. Protřiďte třeba svůj pracovní prostor a sami uvidíte, že když bude čistší, bude se vám lépe pracovat.

Neměli jste tohle tričko už víc než rok na sobě? Pryč s ním! Schováváte si tyhle kalhoty na dobu, „až zhubnete“? Nevytvářejte si na sebe podobným oblečením zbytečný tlak. Kupujte si to, co vám opravdu sedí, a malých kousků se bez milosti zbavujte. Jinak vám bude ve skříni viset a ležet hodně připomínek, že vám hubnout nedaří. Například. Vzpomeňte si, jak balíte na dovolenou. Taky přijedete zpátky s minimálně třetinou sbalených věcí, které jste nepoužili? Podobně to funguje i ve vaší skříni.

Napoprvé zřejmě moc kousků nevyřadíte, některých vám bude líto, s jinými máte třeba spjaté konkrétní vzpomínky. Není třeba se nutit hned do radikálních změn a nechat si najednou jen tři trička. Navíc – pro každého je optimální počet věcí přece jen trošku jiný, okolím se inspirujte, ale neberte ho jako 100% určující. Všimněte si, co to s vámi udělá. Budete se cítit lehčeji, příjemněji? Zredukujete stres z toho, co si vzít na sebe, nebo že nemůžete najít svou oblíbenou knížku? Pravděpodobně ano. Minimálně za zkoušku to stojí. Výsledek pocítíte sami.

pexels-zarak-khan-4256211

Dvojnásobná radost

Minimalismus má další pozitivní efekt. Věci, které nepotřebujete vy, mohou klidně posloužit někomu dalšímu. Neváhejte je poslat dál. Oblečení můžete třeba odnést do některého dobročinného second-handu, prodat ho, darovat na charitu nebo ho odnést na swap. Slyšeli jste už o swapech? Lidé si tam vyměňují věci, které sami nepotřebují, ale jiným mohou dělat radost ještě další léta. Měnit se může oblečení, knihy, kosmetika, vybavení domácnosti, prostě cokoli. Probíhají jak osobně, tak i virtuálně přes různé zájmové skupiny na Facebooku.

Minimalismus se týká jak věcí, které máte, tak i prostředí, v němž žijete. A také lidí, kterými jste obklopeni. Jste s tím vším spokojeni? Nebo přemýšlíte nad změnou? Pokud vás tohle téma zaujalo, sáhněte po knížce Zázračný úklid od uznávané expertky na minimalismus Marie Kondo. Nebo kterékoliv jiné, jež vás osloví. Pak už stačí jen začít.