V APLIKACI DOUGLAS NYNÍ ZÍSKÁTE SLEVU 20 % S KÓDEM "APPDAYS"!
Zavřít filtry
Filtrovat podle:
Tagy

Léto očím nesvědčí. Jak předejít potížím?

Léto očím nesvědčí

JAK PŘEDEJÍT POTÍŽÍM?

 

Koupání, klimatizace, prašné cesty… To všechno k létu patří, ale současně to vůbec nesvědčí našim očím. Vyhněte se podráždění i zánětům. Poradíme, jak. Není to žádná věda.

 
 
CLnK_Oci-dostavaji-v-lete-zabrat_jak-na-prevenci-i-peci_4

Oči jsou hned po mozku druhým nejsložitějším orgánem. Z těch smyslových navíc tím nejzranitelnějším. I proto je péče o ně tak důležitá. Právě během léta jsou nejvíce namáhané. Chodíme se totiž koupat, a to jak do bazénů s chlorovanou vodou, tak i do přírodních vod, které mohou být znečištěné vším možným. K tomu si přičtěte úmorné venkovní vedro a následně suchý vzduch v klimatizované kanceláři. A navíc se všude kvůli suchu hodně práší. 

Pro oči jde o namáhavou kombinaci, na kterou často reagují zarudnutím a podrážděním, v horších případech pak zánětem spojivek nebo rohovky. 

Poměrně běžným onemocněním je i tzv. syndrom suchého oka, který odborníků postihuje každého třetího pacienta. Způsobuje ho nerovnováha mezi tvorbou a odtokem slz. Ty na povrchu oka vytváří slzný film, v němž jsou obsaženy antibakteriální složky udržující sterilitu povrchu oka.  

„Na vzniku syndromu suchého oka se může podílet celá řada příčin. Vedle nedostatku vitaminu A, nošení nevhodných dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček se tato porucha vyskytuje častěji především v létě, kdy je oční prostředí vystaveno nevhodným okolním podmínkám,” říká lékárník a viceprezident České lékárenské komory Aleš Krebs s tím, že lidské oči jsou obzvlášť citlivé na ostré sluneční záření, zvýšenou prašnost či intenzivní používání klimatizací. 

Nejčastějšími příznaky onemocnění je pálení, řezání či pocit, že máme v oku nějaké cizí těleso. V pokročilejším stadiu může docházet i k rozmazanému vidění a zvýšené citlivosti na světlo. 

V počátku většinou stačí upravit životní styl, nosit venku sluneční brýle, pravidelně čistit klimatizaci a vyhnout se prašnému prostředí, radí Krebs. V lékárně vám poradí, co dál, pokud toto samo o sobě nezabere. 

 
CLnK_Oci-dostavaji-v-lete-zabrat_jak-na-prevenci-i-peci_3
CLnK_Oci-dostavaji-v-lete-zabrat_jak-na-prevenci-i-peci_1
CLnK_Oci-dostavaji-v-lete-zabrat_jak-na-prevenci-i-peci_2
 

Do vody s brýlemi

Další letní nástrahou je už zmíněné koupání, a to jak v přírodních stojatých vodách, často se sinicemi, tak v chemicky ošetřených bazénech. „Zásadní je jako vždy prevence. Je vhodné vyhledávat vodní plochy s pravidelně monitorovanou kvalitou vody a využívat správné plavecké brýle. Lidé by si také neměli při vodních radovánkách oči příliš mnout a po koupání si je řádně propláchnout pitnou vodou,“ radí lékárnice  Michaela Bažantová a upozorňuje, že určité nebezpečí hrozí v každém typu vody, tedy i na veřejných chlorovaných koupalištích nebo v moři kvůli soli. 

Nejčastěji dochází k podráždění a zarudnutí očí, zánětům spojivek a v krajních případech i k zánětu rohovky. 

Jak na podráždění

 Když už oči podrážděné jsou, nebo se musíte potýkat dokonce se zánětem, použijte kapky s obsahem borové kyseliny, tinktury světlíku lékařského nebo dalších látek. K ošetření suchého oka lékárníci doporučují přípravky, které zajistí tvorbu ochranného filmu.

„V lékárnách je k dispozici velký výběr umělých slz, jež se dělí podle konzistence a složení. Od očních kapek s deriváty celulózy, které mají schopnost vázat vodu, až po oční gely, které na oku vydrží déle a po kontaktu s ním se přeměňují v tekutinu,” popisuje Bažantová s tím, že je vždy potřeba se poradit s odborníkem, co pořídit. Každé oko je totiž jiné, už jen kvůli tomu, že někdo nosí kontaktní čočky, jiný je zase citlivější.

„Oční přípravky mají jednu zvláštnost: musí být sterilní, aby oku naopak neuškodily. Proto je možné je používat po otevření pouze po omezenou dobu. Nikdy nepoužívejte oční přípravky po uplynutí této doby nebo pokud si nejste jisti, jak dlouho jsou kapky otevřené. Místo pomoci byste si mohli přivodit infekci,“ upozorňuje závěrem Krebs.