V APLIKACI DOUGLAS NYNÍ ZÍSKÁTE SLEVU 20 % S KÓDEM "APPDAYS"!
Zavřít filtry
Filtrovat podle:
Tagy

Kosmetika: Jak se o ni starat a jak dlouho vydrží?

kosmetika: jak se o ni starat a jak dlouho vydrží?

pexels-mikhail-nilov-6707177

Je až zarážející, že u potravin si datum expiraci hlídáme, zatímco kosmetiku většina dost fláká. A přitom může představovat hazard nejen pro vaši pleť. Po expiraci se může snížit účinnost složek, mohou se přemnožit bakterie, které se do nich běžným používáním dostávají, případně dojde k reakci obsažených chemických látek. To vše může být příčinou alergických reakcí, ekzému či jiné zánětlivé reakce pokožky.

Nemusí se samozřejmě stát nic, ale kdo by to chtěl pokoušet? Proto vám doporučujeme pravidelně kontrolovat data expirace vaší kosmetiky a ideálně si na každý produkt nalepit štítek s datem, kdy jste ho otevřeli. Třeba taková řasenka má většinou tříměsíční expiraci a neměla by se určitě používat déle než půl roku. Rtěnky vydrží až 18 měsíců, pudry dokonce až 2 roky, stejně jako tvářenky či oční stíny. Jednoduše řečeno – sypká konzistence je na tom s výdrží mnohem lépe. Co když si náhodou zapomenete datum poznamenat nebo je expirace nečitelná? Většinou to poznáte podle změny vůně či konzistence. Takové produkty bez milosti hned vyhoďte. Pozor na přírodní kosmetiku, ta má kvůli absenci konzervantů ještě kratší dobu trvanlivosti. Ale pozor – v případě nevhodného skladování se může doba expirace výrazně zkrátit, inventuru kosmetiky tedy provádějte pravidelně jednou za pár měsíců.

Jak prodloužit kosmetice život?

Dobrou zprávou je, že díky správné péči můžete svým kosmetickým produktům životnost prodloužit. Jak na to? K nanášení nepoužívejte prsty, ale špachtle nebo štětce, zamezíte tak přenosu bakterií a nečistot. Štětce pravidelně čistěte. Kosmetiku skladujte na suchém, temném místě, kde panuje maximálně pokojová teplota, nevystavujte ji přímému sluníčku ani teplu (rtěnky nenoste v kapse apod.). Některým produktům, třeba lakům na nehty nebo make-upům svědčí třeba chlad ledničky. Určitě byste se měli vyvarovat uchovávání kosmetiky v koupelně, kde se střídají teploty a panuje tam vlhkost, což jí opravdu nesvědčí. Zkuste najít vhodnou alternativu jako je třeba ložnice či komory. Při správném skladování sami uvidíte ten rozdíl a už žádnou kosmetiku nebudete muset vyhodit dlouho před datem spotřeby.