V APLIKACI DOUGLAS NYNÍ ZÍSKÁTE SLEVU 20 % S KÓDEM "APP20"!
Zavřít filtry
Filtrovat podle:
Tagy

Jaro je obdobím alergií. Jak na ně?

Jaro je obdobím alergií.
Jak na ně?

 

alergie-pampeliska

Alergie trápí čím dál víc lidí a na jaře si je alergici obzvlášť „užívají“. Jak zmírnit nepříjemné příznaky? A dá se vůbec alergie vyléčit?

Alergie může postihnout kohokoliv a kdykoliv. I když jste celý život pod rozkvetlou třešní neměli jediný problém, klidně se letos můžete s prvními jarními kvítky probudit s rýmou a oteklýma očima. 

Nejčastěji se Češi potýkají s alergií na pyl. Změny klimatu navíc způsobují mírnější zimu a brzký nástup teplého počasí. Tím se pylová sezona prodlužuje. Zatímco dříve začínala koncem března a končila na sklonku října, dnes startuje již v závěru února a pomíjí až v listopadu. 

Momentálně vrcholí první fáze pylové sezony, která je spojena s pyly jarních stromů, jako jsou olše a topol, o něco později začne být aktivní bříza.

 alergie-jehnedy

Alergie na pyly se projevuje svěděním v nose, kýcháním, vodnatou rýmou i ucpaným nosem. U některých alergiků převažují oční příznaky – svědění, pálení, slzení, zarudnutí a otok. Může se objevit i svědění v krku, suchý a dráždivý kašel, někdy až vývoj do astmatu, kožní a zažívací potíže. 

„Projevy alergií snižují kvalitu života. Pacienty nejčastěji trápí alergická rýma a záněty dutin. Lékárníci v tomto období vydávají velké množství přípravků, které pacientům uleví právě od těchto příznaků. Při výskytu symptomů jako ekzém nebo dušnost je ale bezpodmínečně nutné vyhledat pomoc lékaře, aby se alergie nevyvinula do své vážnější podoby,“ uvádí prezident České lékárenské komory Lubomír Chudoba.

 

Nové léky už většinou nezpůsobují ospalost

S alergickými projevy si umí docela dobře poradit volně dostupné léky. Nejčastěji jde o antihistaminika, která existují ve formě tablet, roztoků či sirupů. 

Dříve hodně alergiků trápilo, že jsou po lécích ospalí a utlumení. Nejmodernější generace antihistaminik už však tenhle vedlejší účinek většinou nemá. A seženete je i v malých baleních bez předpisu.

Jednou z metod, jak co nejvíce utlumit alergické potíže, je také specifická imunoterapie. Lékaři vám při ní buď injekcí, nebo v kapkách či tabletách, pravidelně podávají alergeny a citlivost na ně pak postupně vymizí. Je ale potřeba, aby alergolog přesně věděl, co za alergen způsobuje potíže, a na něj léčbu zacílit.

I pokud aktuálně na žádné alergie netrpíte, určitě byste doma v lékárničce měli mít jedno balení antihistaminik a neváhat s jejich podáním, když se nějaká reakce objeví.  K nejzávažnějším komplikacím spojeným s alergiemi patří astma a anafylaktický šok, který může v krajním případě skončit i smrtí.