NEPROPÁSNĚTE AŽ 25% SLEVY NA DNY MARIANNE. K NÁKUPU NAVÍC ZÍSKÁTE KRÁSNÉ DÁRKY.

Jarní sluníčko aneb Chraňte svou pleť

JARNÍ SLUNÍČKO
ANEB CHRAŇTE SVOU PLEŤ

Léto se sice zdá být ještě daleko, ale i jarní sluníčko umí pleť pěkně poškádlit. Nezapomeňte proto již nyní na vhodné opalovací prostředky nebo produkty s ochranným SPF faktorem. A platí to i pro opalování na balkoně nebo v parku na lavičce.

Oprašte před létem nejen svoje opalovací krémy a další produkty s SPF faktorem, ale i své znalosti ohledně slunečních paprsků a jejich působení na pokožku. Víte, jaké druhy UV záření jsou a jak se chovají? Představíme vám je. UV záření se skládá ze tří typů – UVA, UVB a UVC. Že jste o UVC neslyšeli? To je možné, toto záření totiž blokuje ozonová vrstva, a proto se o něm tolik nemluví. Vaše pozornost by měla směřovat ke zbylým dvěma. UVA záření je charakteristické tím, že proniká hluboko do kůže a připisuje se mu předčasné stárnutí pleti či riziko vzniku rakoviny kůže. UVB záření má na svědomí opálený vzhled pokožky. Chránit byste ji proto měli proti oběma zmíněním zářením.

SLUNCE2

 

Jaký jste fototyp?

Důležitým krokem při výběru správné síly sluneční ochrany je určení vašeho fototypu. Velmi zjednodušeně lze říct, že čím světlejší vlasy a pleť, tím nižší fototyp a tím kratší doba pobytu na sluníčku, než se spálíte.

Fototyp 1 

Bledá pleť, pihy, světlé či zrzavé vlasy. Podle toho poznáte lidi s nejnižším fototypem. Na slunce reagují citlivě a téměř vždy se spálí. Slunci se jejich pokožka dokáže bez vhodné ochrany bránit pouhých 5-10 minut.

Fototyp 2

Patří sem lidé se světlou pletí i vlasy. Často se spálí, ale postupem času dochází i k opálení. Doba pobytu na sluníčku bez ochrany, než se pokožka spálí, je 10-20 minut.

Fototyp 3

Ten typ je v našich zeměpisných šířkách nejčastější. Pokožka reaguje na sluneční záření normálně. Po možném počátečním zčervenání zhnědne a málokdy se spálí. Doba pobytu na sluníčku bez ochranného přípravku je 15-25 minut.

Fototyp 4

Lidé s tímto fototypem se opalují velmi dobře a rychle. Poznáte je podle hnědých až tmavých vlasů a olivového až snědšího odstínu pleti. Na sluníčku vydrží bez sluneční ochrany 25-35 minut.

TIP:

Faktor SPF udává míru ochrany před UVB zářením. A co znamená dané číslo? Určuje, kolikrát se prodlouží doba, kdy je pro vás bezpečné zůstat na slunci. Takže pokud se bez namazání spálíte za deset minut, s přípravkem s SPF 20 to nastane až za víc než tři hodiny. Ale pozor, jedná se o ideální dobu – ochranu snižuje pocení, utření ručníkem nebo koupání. Nezapomínejte proto namazání opalovacím krémem často obnovovat.

Nikdy nezapomeňte na péči po opalování! Ne všechny produkty jsou totiž vhodné na sluncem oslabenou pokožku.