AŽ 20 % NA VŠE!

Zavřít filtry
Filtrovat podle:
Tagy

Jaký vliv má strava na kvalitu vaší pleti?

Jaký vliv má strava na kvalitu vaší pleti?

Pleť je dokonalým a často také velmi nemilosrdným zrcadlem našeho života. Únava, stres, nezdravý životní styl, to vše se chtě nechtě vepíše do našich obličejů. Věděli jste, že zásadní vliv na kondici pokožky má také váš jídelníček? Čemu byste se měli vyhnout a co do něj naopak zařadit, abyste měli nádhernou, zářivou a na pohled zdravou pleť?

Pro krásu i zdraví je důležité, aby byla vaše strava vyvážená. Zejména pokud jste z jídelníčku vyřadili maso a masné výrobky, nebo jste dokonce vegani, je naprosto klíčové dodávat tělu nezbytné živiny jinak.

brooke-lark-jUPOXXRNdcA-unsplash

Co si ohlídat?

Pro tvorbu kolagenu, jenž je základem pružnosti vaší pleti, je důležitá esenciální aminokyselina lysin obsažená v živočišných výrobcích. Lysin je ostatně klíčový i pro vaši imunitu, takže pokud do vašeho jídelníčku maso nepatří, je vhodné do užívat jako doplněk stravy. Za ztrátou pružnosti pokožky může být i snížená produkce hormonu ženské krásy – estrogenu –, což je také způsobeno absencí živočišných tuků. Nedostatek bílkovin může mít na svědomí kromě problémů s pružností pokožky i její suchost a nažloutlý tón. Je tedy dobré se vždy, když z jídelníčku vyřazujete nějakou zásadní potravinu, poradit s lékařem, jak doplnit potřebné živiny.

Hlídat byste si měli také to, že pravidelně konzumujete potraviny s obsahem vitamínu D (mořské ryby, vejce, mléko), zinku (ořechy, luštěniny, rostlinná mléka) a omega-3 mastných kyselin (mořské ryby, ořechy, semínka).


jonas-kakaroto-5JQH9Iqnm9o-unsplash

Pozor na sacharidy

Nadměrná konzumace jednoduchých sacharidů může vést k akné a častějším zánětům pokožky. A nemyslíme tím jen čokoládu a sladké, ale také zvýšený příjem potravin s vysokým glykemickým indexem jako jsou těstoviny nebo sladkého ovoce.

Pokud také častěji trpíte na podráždění pokožky, sledujte, zda není způsobené například vyšší než běžnou konzumací kiwi, citronu, ananasu a dalšího ovoce, jenž bývá častým alergenem.

Všeho s mírou

Sečteno a podtrženo, jako vždy platí pořekladlo „všeho s mírou“. Váš jídelníček by měl být pestrý a pokud vám nějaká potravina chybí, je dobré živiny, které obsahuje, dodávat tělu v podobě doplňků stravy. Vše byste měli konzultovat také se svým lékařem, lékárníkem nebo dermatologem.