Jak ušetřit peníze
Tyto 4 tipy vám pomůžou lépe spravovat rozpočet
Možná to taky znáte: měsíc teprve začal, a přesto vás čísla na vašem bankovním účtu trochu vyděsila. I navzdory rostoucím cenám to tak ale být nemusí. Představíme vám čtyři jednoduché rady, které vám pomůžou při správě vašeho měsíčního rozpočtu.
Pravdou je, že peníze jsou ve veřejné diskuzi většinou tabu. Přesto je to téma, které se týká nás všech a o kterém bychom měli hlavně v dnešní době mluvit otevřeněji. Zejména pokud jde o spoření. Mnoho lidí si myslí, že je pro ně nedostupné nebo zbytečné a často ztrácejí přehled o tom, kam jejich peníze vlastně jdou. Proto jsme dali dohromady pět vychytávek, které vám v budoucnu usnadní finanční plánování

Obálková metoda
Často se podíváme na svůj bankovní účet a překvapeně se ptáme: Kam se poděly moje peníze? Je to proto, že většinou platíme debetní kartou, a ztrácíme tak přehled o svých nákupech a celkových výdajích.
V čem tahle metoda spočívá? Hotovost si rozdělíte do několika obálek, které představují jednotlivé kategorie vašich nákladů – například potraviny, zábava, návštěva restaurace, kultura atd. Každou obálku naplňte příslušnou částkou v hotovosti a použijte podle potřeby. Důležité je vědět, na jak dlouhé období plánujete – může to být týden, ale klidně i měsíc. Od toho by se měla i odvíjet vložená částka. Díky téhle metodě budete mít lepší přehled o tom, za co skutečně utrácíte, pomůže vám určit, které vaše výdaje jsou fixní a bez kterých se můžete obejít, a omezuje kupování zbytečností.Vědomé utrácení
To, že chcete více šetřit, neznamená, že nemůžete vůbec utrácet. Důležité je nevyhazovat peníze za zbytečnosti, které vás ve skutečnosti nebaví. Jak to zjistit? Udělejte si přehled o svých výdajích. A pak si položte otázku, které tři věci vám dělají největší radost. Může to být cokoli, například návštěva restaurace, knihy nebo jiné koníčky. Podívejte se zpět na své výdaje a zhodnoťte, zda skutečně utrácíte peníze za tyto kategorie, nebo za jiné věci, protože právě tady je prostor k šetření.


Nejdřív zodpovědnost, pak zábava
Jednoduchou chybou, která se týká téměř každého a kterou lze snadno napravit, je pořadí vašich výdajů. Pokud si dáváte peníze stranou až na konci měsíce, poté, co jste radostně chodili vysedávat do kaváren, pak vám logicky nezbývá tolik peněz. Je lepší dát přednost spoření a začít s ním hned na začátku nového měsíce. Nebo minimálně po tom, co vám přijde výplata. Peníze, které vám poté zůstanou, představují váš skutečný měsíční rozpočet, který můžete s klidným svědomím použít.
Víc bankovních účtů
Zní to kontraproduktivně? Jen na první pohled. Více účtů vám pomůže mít lepší přehled ve vašich financích. Jeden běžný účet můžete mít na úhradu fixních nákladů jako je nájem, telefon, různá pojištění atd., druhý na běžné výdaje a určitě je skvělé mít i spořicí účet. V dnešní době se každá koruna navíc hodí. A i kdybyste si měli odkládat třeba jen tisícovku měsíčně, má to smysl. Pokud si chcete odkládat víc a šetřit třeba na konkrétní věc, můžete využít virtuální obálkovou metodu, kterou některé banky u svých spořicích účtů nabízejí. U běžných účtů je také možné své výdaje kategorizovat, což také přispívá k lepšímu plánování nákladů.
