OBJEVTE BESTSELLERY ZA SKVĚLÉ CENY!

Jak na minimalistické Vánoce

Jak na minimalistické Vánoce

Vánoce jsou všude kolem nás, nejde jim uniknout. A přestože veřejnému prostoru už od listopadu vévodí opulentní výzdoba, mnoho lidí se začíná přiklánět spíše ke střízlivějším dekoracím i oslavám. A to nejen ti, kteří vyznávají minimalismus jako životní styl. Že minimalismus a nejkomerčnější období v roce nejdou k sobě? Ale jdou. Ukážeme vám, že jak na to.

pexels-candis-hidalgo-639119

Držte se neutrální klasiky

Taky máte tendence nakupovat každé Vánoce nové sváteční talíře, hrnečky a další výzdobu, které však použijete právě jen jednou v roce? Kupte místo toho neutrální výbavu, která nebude přehnaně vánočně zdobená a budete ji moct využít i během roku, třeba na rodinné oslavy.

Zahoďte plasty

Nahraďte plastové dekorace jednoduchými, ale přesto efektními alternativami, jako jsou skleněné ozdoby, zelné větvičky nebo přírodní svíčky z včelího či sójového vosku. Zbavíte se plastového odpadu a uděláte tak i něco pro životní prostředí, a přitom bude váš domov působit slavnostně.

Vyzkoušejte DIY dekorace

Než utrácet peníze za mraky běžných dekorací, které najdete v každé druhé domácnosti, zvažte jejich výrobu sobě nebo svým blízkým přímo na míru. Nebudete jich mít sice tolik, jako kdybyste je kupovali, to ale snadno převáží dobrý pocit z toho, že jste je vytvořili vy osobně. Ručně dělané dekorace mohou být krásným dárkem a jejich výroba je navíc zábavným způsobem, jak zabavit děti nebo se setkat s rodinou či kamarádkami. Můžete si vyrobit vlastní věnec, svíčky a svícny nebo třeba světelné dekorace.

siora-photography-HA8nANYdXE0-unsplash

Skoncujte se stromečkem

Nedovedete si Vánoce představit bez stromečku? Zkuste to letos trochu jinak a přesvědčte se, že to jde. Skvělou alternativou jsou živé větvičky, které ozdobíte několika LED světýlky. Můžete také využít rostlinu v květináči, kterou již máte doma, a vánočně ji nazdobit. Nebo si z větviček a dalšího přírodního materiálu vytvořte nástěnnou dekoraci a pod ni umístěte dárky. Tyto možnosti vám nezaberou tolik času, budou šetrnější k vaší peněžence, a hlavně mnohem méně zatíží životní prostředí. A to vše se počítá.

Darujte s rozmyslem

Hlavní myšlenka minimalismu spočívá v jednoduchosti a majetku založeném na potřebách. Věnujte proto čas vymýšlení smysluplného dárku nebo dokonce jeho výrobě.

Nebojte se recyklovat

Máte doma něco, co jste si kdysi koupili nebo dostali, ale nikdy jste to vlastně nepoužili? Nebo knihu, kterou jste ani neotevřeli? Pošlete tyhle věci dál lidem, kterým udělají – na rozdíl od vás – radost. Říká se, že dvakrát darovaný dárek přináší štěstí, tak hurá do toho.

A když se bavíme o recyklaci, nebojte se opětovně použít například dárkové taštičky nebo zachovalé papíry a mašle z předchozích svátků. Jen buďte pozorní při kontrole a odstraňování jmenovek, ať dárek doputuje k tomu správnému člověku ?.

Šťastné minimalistické Vánoce!