V APLIKACI DOUGLAS NYNÍ ZÍSKÁTE SLEVU 20 % S KÓDEM "APP20"!
Zavřít filtry
Filtrovat podle:
Tagy

Detox pro vaši mysl

detox pro vaši mysl

 

Jaro se blíží a s ním i často propírané období detoxu. Víte, že vedle klasického detoxu pro tělo existuje i ten pro duši? Jedná se o tzv. digitální detox a začít s ním můžete kdykoliv. Poradíme vám, co obnáší a proč ho taky zkusit.

 
 
mobil1
mbil2
 

Pamatujete si, kdy naposledy jste nekontrolovali mobil každých 11 minut, jak tvrdí poslední studie? Nedovedete si už představit ani jeden jediný den bez chytrého telefonu a internetového připojení? Pak právě vy byste měli detox rozhodně zkusit. Odpojit se na chvíli od technologií a sociálních sítí začíná být dnešní přetechnizované a uspěchané době skoro nutností, aby se člověk nezbláznil nejen z přívalu informací, ale také ze sluníčkových životů ostatních, často vybájených jen pro skvělý obraz na sociálních sítích.

 

Jak na to?

Zkoušejte to postupně, pokud jste třeba zvyklí cestou ráno do práce nebo do školy sjíždět sociální sítě, uložte pro jednou mobil do tašky a pozorujte okolí. Zalíbilo se vám to? Postupujte dál! Určete si jeden den v týdnu, ideálně asi některý víkendový den, kdy si vypnete mobilní data, telefon uložíte na poličku a zkontrolujete ho maximálně třikrát denně. A tak můžete dle libost další dny přidávat.

Nebo snad chcete udělat radikální řez? I to je možné! Někdo zcela nekompromisně smaže z telefonu aplikace sociálních sítí, jiný zase zcela odloží chytrý telefon a vrátí se k tomu „hloupému“ tlačítkovému, který umí jen volat a posílat smsky.

Intenzita je na vás, důležité je začít.

 

Proč zkusit digitální detox?

Když odložíte telefon a nenecháte se jím rušit, budete prožívat přítomný okamžik. Po cestě do práce nebo do školy tak zjistíte, co je nového ve vašem okolí, můžete se potkat s novými lidmi nebo si místo koukání do mobilu číst. Budete mít taky mnohem víc volného času, který můžete věnovat tomu, co už dlouho chcete zkusit, ale nikdy jste si na to čas nenašli. Vaše kontakty se z online světa přesunou do toho offline a budete mít víc prostoru a důvodů setkávat se se svými přáteli i naživo.

A v neposlední řadě díky detoxu odbouráte stres, což se pozitivně projeví nejen na vašem těle a duši, ale třeba i na stavu pleti. Stres totiž může být způsobený jak nutností stále kontrolovat příchozí zprávy, což má za následek nesoustředěnost, tak naopak faktem, že vám nikdo nepíše. Kapitolou sama pro sebe jsou sociální sítě – lidé mají při sledování ostatních pocit, že jejich život je v porovnání s nimi naprosto nudný, což způsobuje jen další stres. Málokdo si totiž uvědomí, že ty vytuněné instagramové životy mají s těmi reálnými jen pramálo společného.

Objevili jste kouzlo digitálního detoxu a chcete ho dál rozvíjet? Posuňte ho na další úroveň a zkuste digitální minimalismus. Chcete se o něm dozvědět něco víc? Přečtěte si stejnojmennou knihu Digitální minimalismus od Cala Newporta.