Líčení v barvách jara - Pokud si v období od 25. do 29. března zakoupíte dekorativní kosmetiku, překvapíme vás 20% slevou*.

Děti a slunce: hlavně bezpečně

Děti a slunce

Hlavně bezpečně


Kdy a jak s dětmi na sluníčko? Jak je chránit? A kdy vlastně můžou na slunce miminka? Poradíme vám, co a jak, abyste si slunečné letní dny užili bez starostí.

 
dite2
dite1
 

Jedno je jisté: nejmenší miminka na přímé slunce vůbec nepatří, a to až do šesti měsíců věku. „Děti do tří let by pak měly na slunci pobývat jen minimálně,“ říká primářka Dermatovenerologické kliniky Nemocnice na Bulovce Veronika Křížková.

Děti je potřeba maximálně chránit. „Mezi základní metody protekce patří používání opalovacích krémů s UV filtry, ochrana oděvem,  vyhýbání se  přímému slunečnímu záření mezi 11.  a 15. hodinou. Důležitá je také ochrana očí slunečními brýlemi,“ vyjmenovává lékařka. 

V podstatě tak platí to samé co u dospělých, jen bychom měli být důslednější a pečlivější. Děti vždy namažte krémem a kolem poledne je zažeňte někam domů, nebo minimálně do stínu. 

Chraňte dětem i hlavu

Děti také chraňte správným oblečením a dávejte jim kloboučky nebo kšiltovky, které v případě vysokých teplot můžete namočit, aby hlavu chladily. Ochráníte tak děti před úpalem nebo úžehem.

Minerální, nebo chemický filtr?

Co se týče opalovacích krémů, liší se použití také převážně podle věku dětí. Pro ty nejmenší, tedy do 1 roku a dále pak pro větší děti s citlivou nebo atopickou pokožkou, vybírejte vždy krémy s fyzikálními filtry. To jsou ty, které blokují UV záření, aby proniklo do kůže a odrážejí ho z pokožky zpět. Většinou se špatně rozmazávají a zanechávají na kůži bílý film.

Pro větší děti pak doktorka Křížková radí kombinaci fyzikálních a chemických filtrů (ty propouštějí UV záření do pokožky, kde ho přeměňují většinou na teplo nebo na jiné molekuly), tak aby byla ochrana co největší. „Doporučená výška SPF se řídí kožním fototypem i aktuální intenzitou UV záření. U dětí se vždy používá vysoká (SPF 30,50) až velmi vysoká ochrana ( SPF 50+),“ doplňuje lékařka s tím, že stejný faktor bychom měli volit i ve dnech, kdy je pod mrakem. I tak se k nám totiž dostává UVA i UVB záření.

Přípravky na pokožku nanášejte vždy s dostatečným předstihem – v případě produktů s chemickým filtrem se mluví o půl hodině. Až po této době totiž začne přípravek působit. Aplikaci pak opakujte vždy po koupání nebo po otření.

Péče opalováním nekončí

„Po pobytu na slunci je třeba kůži ošetřit vhodným after sun přípravkem - přípravkem po opalování, nebo emolienčním krémem, neboť slunce kůži obecně vysušuje. V případě spálení dětské pokožky se doporučuje aplikace  produktů s obsahem panthenolu,“ uzavírá Křížková.