V APLIKACI DOUGLAS NYNÍ ZÍSKÁTE SLEVU 20 % S KÓDEM "APPDAYS"!
Zavřít filtry
Filtrovat podle:
Tagy

Chyby při nanášení opalováku. Děláte je taky?

 

Chyby při nanášení opalováku. 

Děláte je taky?

 

Skoro by se chtělo říct, že na nanášení opalovacího krému není co zkazit. Ale divili byste se. Tady je sedm nejčastějších chyb, kvůli kterým se ve výsledku nechráníte, jak byste měli.

 
Bez-nazvu-2
sun3
sun1

1. Mažete se až na sluníčku

Je sice pěkné, že se namažete, jenže když opalovací přípravek nanesete až na pláži nebo u bazénu, je to pozdě. Krém s chemickým filtrem totiž začíná působit až nejdřív po dvaceti minutách, a to je často doba, během které se klidně stihnete spálit. Kůži totiž nějakou dobu trvá, než ochranné složky vstřebá. 

Namažte se proto s dostatečným předstihem, ještě před tím, než vyrazíte ven. Úplně nejlepší je také nanést přípravek ještě před tím, než se oblečete. Díky tomu se namažete opravdu všude a předejdete spáleninám okolo plavek nebo třeba ramínek šatů.

 

2. Šetříte

Pokud jde o opalovací krém, nevyplatí se si ho šetřit. Jenže většinou ho nanášíme málo a výsledný SPF (ochranný faktor přípravku), kterým je naše pokožka chráněná, se tak výrazně snižuje. Pokud se jdete opalovat, namažte se takovým množstvím přípravku, které zhruba odpovídá jednomu panáku. 

 

3. Vynecháváte důležitá místa

Je důležité namazat všechno, co je vystaveno slunečním paprskům. Tedy třeba i oční víčka, uši, nárty nebo krk. Často se zapomíná třeba i na rty, které přitom nemají dost ochranného pigmentu melaninu. Proto byste je vždy měli přetřít ochrannou tyčinkou s SPF 15 nebo vyšší. Naopak odborníci nedoporučují používat hydratační balzámy bez SPF, protože čím hydratovanější rty jsou, tím snáz do nich proniká UV záření.

 

4. Mažete se jen jednou

Jen třetina lidí je natolik poctivých, že se mažou opravdu po každém koupání nebo po otření ručníkem, jak se doporučuje. Většina se ovšem maže jen jednou, na začátku pobytu venku, což je ale špatně. Přípravky totiž nepůsobí věčně, a i když jsou například voděodolné, doba účinku se ve vodě prostě zkracuje. Platí proto jednoduché pravidlo - aplikujte je každé dvě hodiny, případně častěji, pokud se hodně koupete nebo chodíte do vody.

 

5. Špatně roztíráte

Pokud přípravek nenanesete rovnoměrně a špatně ho rozmažete, nedosáhnete slibované ochrany. Při aplikaci proto pořádně roztírejte a nejexponovanější místa přejeďte klidně vícekrát, abyste si mohli být jistí, že jste udělali maximum. Možným řešením jsou i spreje nebo mlhy, které nemusíte roztírat. Jenže si zase nemůžete být jistí, že jste se nastříkali opravdu všude. Experti proto v takovém případě radí stříkat tak dlouho, dokud se nebudete všude lesknout.

 

6. Nechráníte se, když je pod mrakem

I když široko daleko nevidíte přímé sluneční paprsky, stejně k vám proniká 80 procent UV záření. A přiznejme si, málokdo na to myslí a maže se i tak. Takže i když je pod mrakem, nanášejte produkt s SPF a chraňte se před rakovinou a stárnutím kůže.

 

7. Nedbáte na datum expirace

Používáte stejný krém roky a roky, dokud zcela nedojde? Tak to svou kůži vystavujete zbytečnému riziku. Protože trvanlivost krémů je po otevření podle expertů maximálně jeden rok, pak už nemusí chránit tak, jak slibuje výrobce. Poznamenejte si proto na obal, kdy jste přípravek otevřeli, a včas ho vyměňte za nový.