Líčení v barvách jara - Pokud si v období od 25. do 29. března zakoupíte dekorativní kosmetiku, překvapíme vás 20% slevou*.

Bio a přírodní kosmetika. Je v něčem lepší?

Čtete etikety? Zkoumáte složení kosmetiky a hledáte co možná nejvíc přírodní produkty? Poradíme vám, jak se vyznat v bio certifikátech.

Jako první si pojďme ujasnit, co znamená přírodní a bio kosmetika. Přírodní kosmetika by měla obsahovat pouze přírodní složky, ovšem často se tak neděje. Podle legislativy se totiž takto mohou označovat i výrobky, které mají přírodních jen pár procent ingrediencí.

Zato bio kosmetika je skutečně bez syntetických složek a navíc obsahuje nejméně 95 procent bio složek. Tedy ingrediencí pocházejících z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo z certifikovaného ekologického sběru ve volné přírodě.

 

S certifikátem, nebo bez?

Pokud sháníte opravdový přírodní krém, sledujte certifikáty. Když už totiž firmy vynaloží finance na výrobu skutečně přírodní kosmetiky, vyplatí se jim investovat i do získání certifikátů, které to následně prokážou.

Certifikátů je přitom celá řada, některé jsou více a některé méně známé. Mezi ty, které nejspíš potkáte, patří EcoCert, NaTrue, BDIH nebo CharteCosmtetique BIO. Poměrně známé jsou také Fairtrade, Vegan a Leaping Bunny Cruelty Free International, v Česku se pak udílí CPK.

EcoCert uděluje francouzská organizace, která jako první vytvořila v roce 2003 standard pro bio kosmetiku. Všímá si původu ingrediencí, stejně jako toho, zda se produkty netestují na zvířatech, nebo zda je obal recyklovatelný.

BDIH pochází z Německa a u těchto výrobků si můžete být jistí, že neobsahují ropné složky, umělé konzervační nebo vonné látky ani barviva. Netestují se na zvířatech a rostlinné složky pocházejí z ekologického zemědělství nebo z kontrolovaného sběru.

CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika) je českou známkou a zaručuje, že výrobek obsahuje jen přírodní složky.

 

Jen samá pozitiva

A v čem je vlastně přírodní kosmetika kvalitnější nebo lepší, než ta klasická? Liší se především právě v tom, že neobsahuje žádné syntetické látky - žádné konzervanty, barviva, parfemaci nebo silikony. Nejsou v ní ani ropné deriváty, jako třeba parabeny, minerální oleje nebo vazelína.

Běžná kosmetika přitom tyto složky obsahuje v hojné míře, a i když krátkodobě vám to vadit nemusí, naopak můžete být spokojení, z dlouhodobého hlediska nejde o nic dobrého. Třeba takové silikony - krásně vyhladí pleť i vlasy, jenže po nějaké době celý vlas obalí a ten se pak velmi snadno láme. A krém se silikony zase plně nepropustí výživné látky do pokožky.

Naopak pravá přírodní kosmetika je šetrnější. Minimalizuje tak případné alergické reakce. Na druhou stranu vám nemusí vyhovovat, že třeba šampony méně pění a krém nemusí vonět tak intenzivně, jak jste byli dosud zvyklí.