OBJEVTE BESTSELLERY ZA SKVĚLÉ CENY!

Beauty SOS - Problematická pleť

 

Jaké jsou příčiny vzniku akné

 

Kůže je největším orgánem našeho těla. Pocením se podílí na udržování stálého vnitřního prostředí (homeostáza). Stejně tak vylučuje některé metabolity a zbavuje se rohoviny (zrohovatělé odmřelé kůže). Na druhou stranu nás chrání před napadením patogeny. K tomu jí pomáhají mazové žlázy, které vytváří ochranný film na jejím povrchu. Ten nejen že chrání kůži před vysycháním, ale také je živnou půdou pro prospěšné bakterie, které pomáhají pokožku chránit. Pokud je tato ochranná vrstva narušena, dochází ke kožním potížím, jako jsou například ekzémy. Mazové žlázy vylučují kromě mazu i zbytky starých buněk, což se na pokožce projevuje v podobě černých teček, které normálně zmizí sami od sebe. Pokud se maz z kanálku nemůže dostat, dochází k jeho hromadění pod povrchem. Pokud se do něj dostane větší množství bakterií, dochází k imunitní reakci a žláza se začne mimo to plnit hnisem a vzniká dobře známý červený bolavý pupínek. Při vymáčknutí se tak může stát, že se tyto bakterie dostanou na povrch, kde napáchají více škody, než užitku. Často se setkáváme s akné na bradě, či s akné na čele. To proto, že mazové žlázy jsou rozložené především v  „T-zóně“ (čelo, nos, brada).

 

Mimo nadprodukci mazu může být příčinou i stres, genetické předpoklady, stejně jako hormonální změny (dospívání, těhotenství, menstruace). Nezdravý životní styl jako kouření, nadmíra sladkostí a nedostatek tekutin jsou často nedílnou součástí vzniku akné.

 

 

 

Jak na akné

 

Ten, kdo po ránu objeví na obličeji pupínek, obvykle hledá rychlé řešení, aby se ho zbavil. V tomto případě nepropadejte panice a pupínky nevymačkávejte! Abyste předešli zanícení, sáhněte raději po něčem lepším. K lokálnímu ošetření je dobrým pomocníkem například Clinique Anti Blemish Solution který se díky své cestovní velikosti (15ml) vždy vejde do kabelky pro opětovné použití.

 

 

 

Jak odstranit černé tečky na nose? Těch se nejlépe zbavíte pravidelným pocením. To urychluje látkovou výměnu, prokrvení a tím i vylučování nečistot z těla. Voda, která pak prochází rozšířenými póry, je zároveň čistí. Černé tečky se v podstatě vymyjí, čímž se snižuje pravděpodobnost ucpání pórů a vzniku rudých pupínků. Toho můžete dosáhnout buď pravidelným sportem (například běh a plavání), nebo saunováním. Pokud by Vám návštěva sauny byla nepříjemná, můžete sáhnout po parní sauně přímo na obličej, nebo klasicky po staru s utěrkou nad hrncem horké vody. Celosvětově používaným pomocníkem je olej z čajovníku (tea tree oil), který postižená místa jako akné na bradě, či na čele dezinfikuje. Pozor ale při jeho použití! Nekoncentrovaný olej by mohl pokožku podráždit. Proto ho buď vmíchejte do krému, nebo rozmíchejte ve vodě, kterou obličej umyjete. I tak ale nezapomínejte na péči v podobě čistících masek, které nejen že hloubkově čistí pleť, ale také se podílejí na regulaci funkcí mazových žláz. Takovou je Daytox Clay Mask, která by se měla používat až dvakrát týdně.

 

 

 

Jak se zbavit akné

 

U produktů, které pečují o problematickou pleť, dominují dezinfekční vlastnosti a složky, které napomáhají snížit vylučování mazu. Myslete na to, že v noci se pleť mastí stejně jako přes den, proto je důležité, abyste ji ošetřili pravidelně vždy před spánkem a ráno před líčením. Jako základ byste měli používat čistící dezinfekční tonikum, či gel bez alkoholu, který uzavírá rozšířené póry, jako Anti Blemish Solution Cleansing Gel. Poté by měl následovat zklidňující krém, který reguluje produkci mazových žláz, zmatňuje a zároveň působí antibakteriálně, tím je Douglas Matifying And Balancing Jelly.

 

 

 

Jak zakrýt akné

 

Často se říká, že se na neklidnou pleť nemá nanášet žádný make-up, že kůže musí dýchat. Jenže to není tak úplně pravda. Obzvlášť, pokud máte na pleti více rudých pupínků, může to silně ovlivnit Vaši psychickou rovnováhu a spokojenost. V dnešní době existuje víc než dost produktů, které jsou vyrobené přímo na aknózní pleť. Ty mají pak nejen lehčí složení, ale hlavně obsahují antibakteriální složky, takže jsou naopak užitečné a ne škodlivé, jak se tvrdí. Jedním takovým je například Skin Clarifier od Bobbi Brown, který se dá použít jak samostatně, tak i jako podklad pod make-up. Na pleti vypadá velmi přirozeně, a pokud Vás momentálně trápí například akné na čele, neměl by Vám v kosmetické taštičce chybět. Pro lokální ošetření ojedinělých případů je skvělým pomocníkem korektor. Paletka Color Correcting Concealer od Nyxu obsahuje kromě klasických tělových odstínů korektoru také odstín zelený, který je ideální pro zakrytí zarudlých pupínků. Pro celistvý pěstěný vzhled a celkovou ochranu pokožky přes den zvolte pak antibakteriální make-up. Ten musí mít lehkou texturu, aby pleť nezatěžoval a v ideálním případě by se měl podílet na regulaci funkce mazových žláz. Takový je hydratační Anti-blemish Solutions Liquid Makeup od Clinique. Vyrábí se v šesti různých odstínech, které dodají Vaší pleti svěží a rovnoměrný vzhled.