NEPROPÁSNĚTE AŽ 25% SLEVY NA DNY MARIANNE. K NÁKUPU NAVÍC ZÍSKÁTE KRÁSNÉ DÁRKY.

Beauty fakta. A tohle víte?

Beauty fakta

A TOHLE VÍTE?

Myslíte si, že máte všechno okolo líčení a kosmetiky v malíčku? Uvidíme, tady je několik zajímavostí ze světa make-upu a krásy.

beauty

Kosmetika

Původ slova kosmetika pochází z řeckého kosmetikós, případně kosméo, což znamená dekoruji, zkrášluji. Ovšem prvními lidmi, kteří se začali opravdu líčit, byli staří Egypťané. Ti si nejčastěji zvýrazňovali oči.

Make-up

Výraz make-up „vynalezl“ Max Factor. V roce 1914 přišel s kosmetikou určenou filmovým hvězdám. Jejich tváře měly díky ní vypadat před kamerami jemnější a hladší. Slovo make-up jako takové se proto začalo používat ve spojení s úpravou něčího obličeje.

Vůně

Traduje se, že Kleopatra napouštěla svým parfémem i svoje loďstvo, aby ji vůně předcházela. Tomu říkáme voňavá stopa! 

Oči

Ženy z antického Říma si údajně kapaly do očí rulík zlomocný (mimochodem extrémně jedovatý), aby se jim zvětšily zorničky a měly sexy pohled. Bohužel výsledek se brzy otočil proti nim, rulík je totiž nejen smrtelný při požití, ale i vysoce toxický. 

Řasenka

Řasenka se začala poprvé prodávat v roce 1913, vymyslel ji chemik T. L. Williams. Chtěl trochu pomoci své sestře Mabel, která se zamilovala do mladíka jménem Chet. Jenže se jí úplně nedařilo ho ulovit a aby Williams podpořil šance své sestřičky, hledal, čím by zvýraznil její největší přednost - oči. Smíchal vazelínu a prášek z uhlí a na světě byla první řasenka. A jak to všechno dopadlo? Samozřejmě happy endem! Mabel a Chet se vzali a Williams přivedl na svět Mabelline.

Rtěnka

Ženy, které používají rtěnku každý den, také jednu tuto tyčinku ročně opravdu snědí. 

Rty

Když už mluvíme o rtech… Víte, že nanášení rtěnky je jediná činnost spojená s aplikací dekorativní kosmetiky, kterou celosvětově povoluje diktát etikety?

Odbarvování

První přípravek na odbarvení vlasů použili v roce 1867 během výstavy Expo v Paříži. Rychle se stal nezbytností, dnes se na blond odbarvuje zhruba třetina žen. Jen v Německu je to na 14 milionů žen.

Holení

Muži stráví holením svých tváří dohromady asi 140 dní života.

Vlasy

A když už jsme u mužů: účes zvaný přehazovačka, kdy si muži s pleší na vršku hlavy nechají narůst delší postranní vlasy a pak si je přečesávají nahoru, je patentovaný! Patent vlastní Američan Frank J. Smith a jeho číslo je 4022227. I když vlastně nevěříme, že by kdy za tenhle typ účesu někdo opravdu zaplatil…