AKNÉ, VRÁSKY, ČERVENÁNÍ
Víte, co se vám vaše pleť snaží říct?
Možná máte někdy pocit, že pleť není tak úplně na vaší straně. Zrovna, když se chystáte na důležitou schůzku, vám vyrazí pupínky, před rodinným focením máte pytle pod očima a každý podzim řešíte fleky ve výstřihu… Jenže, co když vám vaše pokožka jen chce něco naznačit? Třeba že jí váš životní styl tak úplně nevyhovuje?



1. Akné jako výsledek hormonálních výkyvů
U náctiletých je akné následkem zvýšené produkce kožního mazu. Jenže mnoho žen se pupínků nezbaví ani dávno poté a bojují s nimi klidně i po třicítce. Jenže to už je akné následkem něčeho jiného, konkrétně změn hladiny vašich hormonů. Nejčastěji se pupínky objevují na bradě a na čelisti (na rozdíl od puberty, kdy raší spíše na tvářích a na čele). Hormonální akné také bývá zánětlivější, tedy hlubší a červené, takže léčba spočívá hlavně ve zklidnění pokožky. Používejte proto produkty pro citlivou pleť a poraďte se i se svým gynekologem a dermatologem, jak hormony zklidnit.
2. Brzké známky stárnutí? Možná špatná obměna buněk
Řešením předčasného stárnutí pleti je podpora tvorby kolagenu a urychlení obnovy kožních buněk. Jedničkou pro stimulaci kolagenu jsou retinoidy. Ve slabší formě, jako retinoly, je najdete v celé řadě produktů, které jsou dostání i v drogeriích. Ve vysokých koncentracích bývají k dostání ve zvláštních přípravcích na předpis, poraďte se proto se svým kožním lékařem.
Obměnu kožních buněk podpoříte například produkty s AHA kyselinami, používejte je na noc a brzy uvidíte rozdíl.
A musíme zmínit i ochranu před slunečními paprsky, protože právě UV záření způsobuje stárnutí kůže. Přípravky s SPF faktorem minimálně 30 jsou proto jasnou volbou, stejně jako to, že se nebudete paprskům zbytečně vystavovat, budete spíše vyhledávat stín a například také zapomenete na solária.
3. Zčervenání může být následkem narušené kožní bariéry
Trápí vás zarudnutí a červená podrážděná pleť? Je klidně možné, že je to kvůli porušené ochranné bariéře kůže. I proto se zaměřte právě na to. Používejte jemný, nedráždivý čisticí prostředek a hydratační krém, který zajistí výživu pleti. Jakmile se bariéra obnoví, nebude už pokožka tak náchylná k zarudnutí.
A pokud potřebujete červenou ze své tváře vyzmizíkovat hned, experti doporučují například korektor se zelenou barvou. Ta neutralizuje zarudnutí a pomůže k tomu, aby pleť vypadala rovnoměrněji.
4. Pytle pod očima? Tělo volá po změně stylu
Pojďme rovnou k jádru problému. Alergie, kouření, konzumace velkého množství soli… A samozřejmě také málo spánku. To všechno může být příčinou tvorby váčků pod očima. Pokud vás tato nepříjemnost trápí, začněte tím, že změníte svůj způsob života. Zlepšete jídelníček, více spěte, hýbejte se, nejlépe na čerstvém vzduchu, omezte kouření.
Pokud změna životosprávy nepomůže, zkuste se poradit s odborníky. Když nepomohou oční krémy (nejlepší jsou v tomto případě ty s kovovým aplikátorem nebo ještě lépe s kuličkou, kterou rovnou okolí očí namasírujete), je poslední možností estetická chirurgie.
5. Suchá a popraskaná kůže jako následek dehydratace
S přibývajícími roky pokožka celkově ztrácí kondici, což se projevuje tím, že už není tak svěží a jasná. Co jí už vůbec nepřidá, je nedostatek vláhy. Dehydratovanou kůži sužují vrásky a stárnutí je na ní vidět rychleji.
Nicméně než v panice sáhnete po hutném výživném krému, myslete na póry, které by se mohly ucpat a způsobit tak akné. Raději proto volte lehké hydratační přípravky plné výživných látek, nebo například hydratační séra. A samozřejmostí je také hydratovat zevnitř, tedy pít hodně vody a neslazených čajů.
6. Zarudnutí a viditelné cévy mohou být příznakem růžovky
Růžovka (rosacea) je onemocnění častější, než jste si možná mysleli. Jde o chronickou nemoc kůže, která se často nesprávně zaměňuje s akné, ale na rozdíl od něj má jiného původce, a to bakterie. Způsobují zarudnutí pokožky, viditelné žilky a rozšířené cévky a také velmi citlivou a suchou pleť, především pak na tvářích, bradě, nosu nebo čele.
U růžovky platí, že čím dřív ji začnete řešit, tím lépe. Proto hned běžte k dermatologovi. Léčba ovšem kromě mastí zahrnuje i změnu životního stylu - měli byste se méně stresovat, méně se vystavovat slunečnímu záření, používat neparfémované produkty a celkově co nejvíc omezit množství přípravků, které na pleť používáte.
7. Tmavé kruhy pod očima nemusí souviset s únavou
Pokud vás trápí nepěkné kruhy okolo očí i v době, kdy máte spánku dost a nejste nijak zvlášť unavené, zkuste se podívat, jak vypadají vaši rodiče nebo jiní příbuzní. Tento estetický problém totiž bývá často způsobem i geneticky. A to pak nepomůže ani deset hodin spánku… Spíš použijte oční krémy se zesvětlujícími antioxidanty, jako jsou třeba vitamin C nebo E.
Pokud jsou kruhy modrošedé, může jít o žilky prosvítající tenkou pokožkou. V takovém případě by mohl pomoci přípravek s obsahem kofeinu.
8. Tmavé skvrny připomínají dávné opalování
Slunce vám toho může způsobit nepřeberně. Kromě bolestivých popálenin, které se objeví hned, třeba také tmavé skvrny, viditelné ovšem až po nějaké době. Jsou způsobeny hyperpigmentací. Opět by vaší volbou měly být produkty se zesvětlujícím efektem.
Pokud na sobě žádné skvrny nemáte a ani nechcete mít, poctivě se chraňte a používejte přípravky s SPF ochranným faktorem.